Wielki Pies

Wielki Pies
Wielki Pies

Tak właśnie nazywa się najbardziej zaawansowany robot „czterokopytny”. Zaprojektowany przez Boston Dynamics, Wielki Pies („Big Dog”) potrafi chodzić, biegać a nawet sprawnie pokonywać nierówności terenu. Pies napędzany jest silnikiem spalinowym poruszającym hydraulicznym układem ruchowym. Nogi robota zbudowane są na podobieństwo zwierzęcych, mają amortyzatory i absorbują energię podczas chodzenia. Robot jest wielkości dużego psa (stąd nazwa) lub małego osła. Ma około metra długości i waży 75 kilogramów.

Mózgiem Dużego Psa jest komputer sterujący układem ruchowym na podstawie bodźców odbieranych przez sensory. Układ ten jest też odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi podczas chodzenia i nawigację. Pies potrafi biegać z prędkością ponad 6 kilometrów na godzinę, wspinać się na 35 stopniowe wzniesienia, pokonywać nierówności terenu a przy tym wszystkim potrafi dźwigać na swym grzbiecie do 155 kilogramów bagażu.

Robot jest opracowywany przez Boston Dynamics, a program jest sponsorowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *