Smog na Finger Lakes

Widok z nad północno wschodniej Kanady
Widok z nad północno wschodniej Kanady

To zdjęcie zostało zrobione 21 października 2000 roku przez załogę wahadłowca Discovery podczas misji STS-92. Widoczne na zdjęciu jeziora to dwa z Wielkich Jezior: Ontario na pierwszym planie oraz Erie w tle. Rzeka w dolnej części zdjęcia to rzeka św Wawrzyńca, łącząca jezioro Ontario z Atlantykiem. Obszar gdzie rzeka wypływa z jeziora Ontario nazywa się krainą tysiąca wysp. Po lewej stronie widać jeziora „palcowe” czyli Finger Lakes.

Zdjęcie zostało zrobione z nad północno wschodniego terytorium Kanady w kierunku południowo zachodnim. Rzeki i jeziora na zdjęciu odbijają światło słońca (refleks słońca) nadając mu niepowtarzalny charakter.

Dla naukowców zdjęcie te ma szczególne znaczenie, gdyż oprócz swej niewątpliwej urody ukazuje również pewien problem. Pomiędzy chmurami u góry a powierzchnią Ziemi na dole widać uwięzioną warstwę smogu, czyli ozonu zawierającego niewielkie ilości lotnych związków organicznych. W przeciwieństwie do „dobrego smogu” w górnych warstwach atmosfery, „zły smog” w pobliżu gruntu jest tworzony przede wszystkim przez ludzi. Wysoko w atmosferze ozon odbija na zewnątrz szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe ale gdy pojawia się w pobliżu powierzchni Ziemi, może być wdychany. Badania nad smogiem są kontynuowane ze szczególnym naciskiem na jego powstawanie i wpływ na zdrowie ludzi.

Ja jednak zamieściłem to zdjęcie tutaj z innego powodu. Potraficie znaleźć dziesiąte z jezior palcowych (licząc od lewej)…? Tu właśnie mieszkamy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *